E-Mount Lens Nedir?

I Love Google

A7 III
Editör
20 Kas 2019
325
126
43
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Lens
Sony FE85mm f1.8
Lens 2
Pentax 50mm f1.7
Lens 3
Pentax 28mm f2.8
Lens 4
Vivitar 55mm f2.8 Macro
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.

E Mount Lens nedir?


Sony fotoğraf makinesi araştıran herkes e mount nedir? Sorusu ile sıklıkla karşılaşmaktadır. Sony artık son çıkardığı objektifleri sürekli olarak e mount gövdelere uygun üretmektedir. Eski model olan A-Mount lenslerin üretimi artık yapılmamaktadır. Sony A-Mount gövdelerde tam geçirgen ayna bulunurken Sony E-Mount gövdeler aynasız olarak üretilmiştir. Bu sayede kısa flanş ardı mesafeye sahip olması tutuş hissiyatını artırır ve yüksek performanslı sonuçlar alınmasını sağlar.

sony e-mount lens.JPG


E-Mount Lenslerin Faydaları


Fotoğraf ve video çekerken geleneksel kısıtlamalardan bizi uzak tutan e-mount lensler, otomatik odaklama konusunda çok hızlıdır. Harika bir optik kalite elde etmek isteyenler ve anlatmak istediği çerçeveyi, engeller olmadan kişilere sunmak isteyenler için e-mount lensler harika bir fırsattır.

Özellikle video çekerken istenmeyen büyütme, motor sesi gibi sıkıntılarla karşılaşmazsınız. Sony bu konuda rakiplerini geride bırakacak çalışmalar gerçekleştirdi. Ürettiği e-mount lenslerle İris, Odak konularında büyük gelişmeler gösterdi. Arka planı ortadan çıkarma, vurgu yapma gibi özellikleriyle muhteşem bokehler oluşturmaya yardımcı oldu. Aynı zamanda film çekimlerinde sık rastlanan bir sıkıntı olan el titremesi, bir çok soruna sebep olmaktaydı . Ancak e-mount lensler bunu en aza indirerek istenen çekimi elde etmeye yardımcı olur. Odaklama sırasında oluşan sesi de ortadan kaldırır ve bu sayede ses kirliliğinin de önüne geçmiş olur.

sony-e-mount-lensler


A-Mount’tan E-Mount’a


Daha eski bir lens tipi olan A-mount lensler aynalı sistemlerde kullanılıyordu. 2006 yılının ocak ayında Sony Minolta’yı satın aldı ve Alpa serisini yeniden başlattı. O zamanlara damgasını vuran tek mount vardı. Bu da a-mount lenslerdi. Ancak teknoloji her geçen gün gelişti ve a-mount’tan e-mounta geçmemiz çok zaman almadı.

Sony E-Mount Lens Örnekleri


Sony'nin en son çıkardığı E-Mount lenslere örnek verecek olursak;

 • Sony FE 20mm f1.8 G
 • Sony E 18-55mm f2.8 G
 • Sony E 70-350 mm F4.5-6.3 G OSS
 • Sony FE 35mm f1.8
 • Sony FE 85mm f1.8

Burada E serisi E-Mount APSC sensör kameralar ile uyumlu lenslerdir. FE serisi ile Full Frame sensöre sahip gövdelere uyumlu lenslerdir. FE lensleri APSC sensörlü gövdelere tam uyumlu kullanabilirken E serisi lensleri Full Frame sensöre sahip gövdelerde kullanırken croplu olarak kullanırsınız. O yüzden lens alırken eğer bütçe varsa FE serisi lens alınmasında fayda vardır. İleride Full frame bir gövdeye geçildiğinde fayda sağlayacaktır.

Diğer markalardan E-Mount üretimi lens örnekleri
 • Sigma 35mm f1.2 DG DN Art
 • Sigma 50mm f/1.4 DG HSM Art Lens
 • Tamron 70-180mm f2.8
 • Samyang 85mm f1.4
 • Samyang 14mm f2.8
 • Tamron 28-75mm f2.8
 • Tamron 24mm F2.8

Bu lensler hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki linklerimize bakabilirsiniz.
 

Benzer konular

Üst