Düzenleme için bilgisayar yapısı

SonyTurk

A7 III
Editör
11 Eyl 2024
2,178
0
1
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Herkese merhaba, Ben bir hobi fotoğrafçısıyım, birkaç kez aylık olarak dışarı çıkıp genellikle yelken yarışı fotoğrafları çekerim, her 10 fotoğraftan 1'i beğenilir. A7rii'den a7Riv'e yükseldim. Şu an 2015 model 16gb ram'li ve temel i7 işlemci 256gb ssd'li Macbook Pro'da fotoğraflarımı düzenliyorum. Harici bir sabit diske erişimim yoksa sık sık kart üzerinde fotoğrafları sıralamayı tercih ederim böylece dizüstü bilgisayarın sabit diski dolmaz, bunun için Mac ön izleme programını veya bazen de lightroom'u kullanırım. Geçmişte bu kurulum, düzenleme yapmak için yeterliydi neredeyse. Dosyaları yüklemek veya önizleme yapmak için birkaç saniye bekleme süresi vardı. Bu, 500 fotoğrafı taradığınızda bir sorundu. Dedim ya, bir hobi fotoğrafçısıyım, bundan para kazanmıyorum ve sıralanması ve incelenmesi gereken fotoğrafların yüklenmesini bekleyerek bilgisayarınızı bekleme durumu pek eğlenceli olmayan bir görev haline getirir. Artık A7r iv'ye yükseldiğimde bekleme sürelerim arttı ama ayrıca bilgisayarın sınırlarını aştığını da anlayabiliyorum, bekleme süresine eklenmiş kısa kesintiler var. Ekonomik bir masaüstü PC inşa etmeyi düşünüyorum. Yüklenme sürelerini ve işlem sürelerini en çok azaltacak parçalara para yatırmak istiyorum. İşlemci: Intel'i kullanırsam i7 veya i9 ile LGA 2066 veya LGA1151 anakartı göz önünde bulundururum. Bu soketler yüklenme sürelerim üzerinde ne kadar etkili olacak. Şu günlerde AMD Ryzen hakkında iyi şeyler duydum ama yeterince bilgim yok. RAM: 64GB, 32GB'den daha etkili olacak mı yoksa gereksiz mi olacak? Ayrıca RAM Hızının, DDR4 - 3000 MHZ mi yoksa DDR4 - 3333 MHZ mi olacak? Grafik Kartı: Grafik kartının gerçekten herhangi bir etkisi olacak mı çünkü bu bir video oyunu değil. Ayrıca bu kategorilerin yüklenme süreleri üzerindeki ne kadarlık etkisi var?