Düzenleme için bilgisayar yapılandırması

SonyTurk

A7 III
Editör
11 Eyl 2024
2,158
0
1
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Merhaba Herkese, Ben bir hobici fotoğrafçıyım, aylık birkaç kez dışarı çıkıp genellikle yelken yarışı fotoğrafları çekiyorum, her 10 fotoğraftan 1'i beğenilir. Şu anda A7rii'den a7Riv'e yükseltme yaptım. Şu anda fotoğraflarımı 2015 Macbook pro üzerinde düzenliyorum, 16gb ram ve temel i7 işlemci, 256gb ssd ile. Uzaktan çalışıyorsam ve harici bir sabit diske erişimim yoksa genellikle kart üzerindeyken fotoğrafları sıralamayı tercih ederim böylece dizüstü bilgisayarın sabit diski dolmaz, bunun için mac önizleme programını veya bazen lightroom'u kullanacağım. Geçmişte bu kurulum düzenleme yapmak için neredeyse yeterli değildi. Dosyaları yüklerken veya önizleme yaparken birkaç saniyelik bekleme süresi vardı. Bu, 500 fotoğrafı incelediğinizde bir sorundur. Dediğim gibi, bir hobiciyim, bundan para kazanmıyorum ve sıralama ve inceleme yapılması gereken fotoğrafların yüklenmesini beklemek, bilgisayarınızda beklemek zorunda kaldığınızda pek keyifli bir iş olmaz. Şimdi A7r iv'e yükselttiğimden beri bekleme süreleri arttı ama aynı zamanda bilgisayarın sınırında olduğunu da anlayabiliyorum, bekleme süresine kısa kesilmeler ekleniyor. Maliyet etkin bir masaüstü PC inşa etmeyi düşünüyorum. Yüklenme sürelerini ve işleme sürelerini en çok azaltacak parçalara para yatırmak istiyorum. İşlemci: Intel işlemci kullanacak olsaydım, LGA 2066 veya LGA1151'li bir i7 veya i9 bakardım. Herhangi bir soketin yüklenme sürelerim üzerinde ne kadar bir etkisi olacak. Ayrıca AMD Ryzen'ın bu günlerde iyi şeyler duyduğunu duydum, ama hakkında yeterince bilgim yok. RAM: 32gb'lık 64GB'lık bir RAM'in üzerinde daha etkili olacağı mı yoksa bu gereksiz mi? Ayrıca RAM Hızının DDR4 - 3000 MHZ vs DDR4 - 3333 MHZ etkisi nedir Grafik Kartı: Grafik kartının gerçekten herhangi bir etkisi olacak mı çünkü bu bir video oyunu değil Ayrıca bu kategorilerin yüklenme süreleri üzerindeki yüzde kaçı nedir.