Diğer lenslerle GM 24-70 f2.8'i karşılaştırmanın iyi bir yolu.

SonyTurk

A7 III
Editör
11 Eyl 2024
2,158
0
1
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
A few months ago, eski A-mount ayarımı A7R ii'ye geçtim ve o zamandan beri, uyumlu A-mount lenslerin istediğim performansı göstermemesinden dolayı lens koleksiyonumu yeniden oluşturmaya başladım. İlk aldığım lens 24-70 f4'tü, ancak sonradan aldığım 55mm f1.8 ve 90mm Makro ile karşılaştırınca netlik orada değildi, küçük ve çok yönlüydü, evet, ama benim gibi bir piksel ayrıntılarını inceleyen biri için yeterince net değildi. Sonunda 70-200 f4 ve bir de Batis 25mm edinmeyi başarınca, 24-70 gereksiz hale geldi ve satıldı. Geçen hafta yeni 18mm Batis'i aldım ve şimdi 25mm'in ne kadar kullanışlı olacağını düşünüyorum. 18mm çok keskin ve çok kolay bir şekilde 25mm'ye eşdeğer olarak kırpılabilir; daha fazla yakınlaştırma istesem sadece 55mm'ye geçebilirim. Ancak, lens koleksiyonumun eksik olduğu şey, bana 24-70'in sunduğu her yere kolaylıkla taşınabilen bir lensin çok yönlülüğü ve bu yüzden şimdi, (rolü 18mm tarafından doldurulan bir Batis 25mm satsam bile, 24-70 GM'nin iyi bir değişim olup olmadığını düşünüyorum. Çok farklı lensler olduklarını anlıyorum (Batis 25mm ve 24-70GM), boyut, çok yönlülük, maliyet vb. hepsi hesaba katılıyor ama yapmak istediğim şey, 25mm Batis ve 24-70GM'nin 24mm'de aynı test çekimlerini yan yana görebilmektir. Genellikle DXO Mark gibi bir yere giderim, ancak GM lensi henüz test etmediler. Bu iki lensi aynı test yöntemlerini kullanarak karşılaştıran başka siteler önerebilecek olan var mı? (ve ideal olarak 55mm ve 70-200 f4 de?). Batis 25mm'imi satmaktan ve GM için çok para harcamaktan kaçınmak istiyorum, sadece ekstra ağırlık ve lens değiştirme zahmetiyle, 25mm'yi saklamayı ve sadece bunu, 55mm'yi ve 70-200'ü kullanarak 24-70 GM'nin yerine geçirmek istiyorum, sonunda hayal kırıklığına uğratılabileceğim hissiyle. Her türlü tavsiye memnuniyetle karşılanacaktır.