CFexpress Type Kart Nedir?

I Love Google

A7 III
Editör
20 Kas 2019
325
126
43
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Lens
Sony FE85mm f1.8
Lens 2
Pentax 50mm f1.7
Lens 3
Pentax 28mm f2.8
Lens 4
Vivitar 55mm f2.8 Macro
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.

CFexpress Type Hafıza Kartı Nedir?


Yeni dönemde karşımıza çıkan CFexpress Type hafıza kartları nedir? Bu yazımızda bunlara değineceğiz. Bildiğimiz üzere Sony Alfa yeni fotoğraf makinelerinde artık UHS-II desteği gelmiş durumda. Bu linkte de açıkladığımız üzere UHS-II kartlar 100mb okuma yazma üzerini destekler ve yaklaşık 300mb hızlara kadar çıkabilir. Peki günümüz teknolojisi bütün hız gereksinimlerini bu yazma hızı ile yapabilir mi? Mesela 8k çözünürlükteki videolar 300mb/sn hızda yazılabilir mi? Eğer kayıt özelliklerinde belirtilen bitrate değeri en yüksek seviyede ise muhtemelen yetersiz kalacaktır.

SD Express Kart hızları.jpg


Örneğin Sony A7S III gövdenin çekim kalitesi olan 4K 120FPS için CFexpress Type hafıza kartlarını desteklediği belirtildi. Çift SD kart yuvasına sahip olan Sony Alfa A7S III iki yuvasında da CFexpress Type A kartlarını desteklediğini duyurdu. Tanıtımını yaptığımız bu linkte de belirttiğimiz gibi 4K 120FPS bir video kaydı 600mbps bitrate değerlerine ulaşabiliyor. Bu da demek oluyor ki artık yeni bir teknoloji desteği ihtiyaç olmaya başladı ki Sony de yaptığı açıklamalarda yeni dönem bir hafıza kartı desteğini başlattı.

cfexpress type sd card.jpg


CFexpress Type Kart Çeşitleri ve Okuma/Yazma Değerleri


CFexpress tipi hafıza kartları A, B, C olmak üzere 3 çeşittir. Her biri farklı okuma ve yazma değerlerine sahiptir ve bu üç kartın boyutları da birbirinden farklıdır. CFexpress tip depolama biriminin bu kadar yüksek hızlara çıkabilmesini sağlayan şey bu PCIe 3.0 arabirimi kullanmasıdır. Ayrıca bu hafıza kartları üçüncü jenerasyon olan NVMe arabirimini de destekler. Bu kartlar ile saniyede 4GB gibi devasa işlem hacimlerine ulaşabilirsiniz. Tabi bu nedenle de hafıza boyutunuzu fazla tutmanızda fayda var.

Bu denli yüksek okuma yazma hızlarına ulaşabilmek aslında güçlü bir de işlemci birimi gerektirir. Bildiğimiz üzere Sony A7S III video kameranın işlemcisi yenilenerek son nesil olan Bionz XR oldu ve eskisinden 8 kat daha hızlı olduğu vurgulandı. Bu sayede sorunsuz şekilde bu express kartların depolama işlemleri yapılabilecek.

CFexpress Type Kart Çeşitleri.jpg


CFexpress Type A Kart Nedir


CFexpress Type A hafıza kartı 1 adet veri yolu kullanır ve PCIe 3.0 arabirimi kullanarak ortalama 1000 mb/sn veri taşıma hızlarına ulaşabilir. Sony Alfa fotoğraf makineleri arasında A tipini desteklemeye başlayan ilk model Sony A7S III olmuştur. 4K 120fps video kayıt ile 600 mbps bitrate hızlarına ulaşabilen bir kayıt için ilk defa bu tip desteği gelmiştir. Bu seviyede hızlı işlem yapan hafıza kartlarında 128gb boyut altında bir kart almanızı tavsiye etmeyiz.

CFexpress Type B Kart Nedir?


CFexpress Type B hafıza kartı modeli ise 2 veri yolu kullanabilir ve yine üçüncü jenerasyon PCIe arabirimini kullanır. Bu özelliği ile 2000 mb/sn işlem hacimlerine kadar ulaşabilir. Bu depolama biriminin ulaşabildiği hıza genellikle 4K 120fps üzerinde çekim kapasitesine sahip cihazlar ihtiyaç duyar.

CFexpress Type C Kart Nedir?


CFexpress Type C hafıza kartı 3 adet veriyolu birimini kullanarak veri akışı sağlar. Diğerlerine nazaran en hızlı olan tip budur. Kullandığı fazla veriyolu sayesinde 4000 mb/sn veri hızlarına ulaşır. Bu hızlara tabi ki PCIe üçüncü jenerasyon arabirim sayesinde ulaşır. Genellikle 8K ve üzerinde video kaydı yapabilen kameralar bu hızlara ihtiyaç duyar.

XQD Type Kart Nedir?


XQD kart tipi Nikon Z ve Panasonic S serisi cihazlarda desteği bulunan ve yaklaşık 400 mb/sn hızlara ulaşabilen bir kart çeşididir. XQD model hafıza kartları CFexpress Type B ile aynı boyuttadır ve aynı veriyolunu kullanabilir teknik olarak. Bunun için bu fotoğraf makinelerine firmware update yapılarak bu destekten faydalanılabilir.

SD Express Hafıza Kartları.jpg


Hangi Markaların CFexpress Type Kartları var


Günümüzde satılan CFexpress hızlı hafıza kartları normal SD kart üreticilerinin marketlerine girmiş durumda. Örneğin Sony, Lexar, Sandisk, Prograde, Delkin Devices, Model ve fiyatları ayrı ayrı burada yazmak gereksiz olur ancak her markanın 128gb, 256gb veya 512gb modelleri bulunmaktadır. CFexpress TYPE kartların fiyatları ise tahmin ettiğimiz gibi oldukça yüksek. Örnek verecek olursak Sony CFexpress Type A 160gb kapasiteli hafıza kartının fiyatı şu anda 400$.

sony-512gb-cfexpress-type-b.jpg
sony_160gb_cfexpress_type_a.jpg
sandisk-cfexpress-type-b.jpg
lexar-cfexpress-type-b.jpg


CFexpress Type Kart Okuyucular


Bu hafıza kartları her zaman gövde üzerinde iken kullanamayız. Kartı dış ortamda bir okuyucuya takarak bilgisayarımıza takabilmemiz için CFexpress Kart Okuyucular da bulunmaktadır. Örneğin Sony için bu kart okuyucu "Sony MRW-G2 CFexpress Type A/SD Memory Card Reader" olarak geçer ve fiyatı da şu an 120$ civarındadır.

sony-cfexpress-type-a-kart-okuyucu.jpg
cfexpress kart okuyucu.jpg
 
Üst