Carl Zeiss 50mm Plannar vs Zeiss 55mm Sonnar karşılaştırması

SonyTurk

A7 III
Editör
11 Eyl 2024
2,291
0
1
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Merhaba herkese - ben de yeni katıldım, forumun bir parçası olmak güzel. Burada diğer eski gönderilerde bazı bilgiler bulunan bir konuda bir sorum var ancak net bir şey yok. Son zamanlarda iki yıl boyunca kullandığım RX1'den A7rII'ye taşındım ve maliyeti düşük tutmak için eBay'den çok iyi fiyatlara ikinci el A-Mount sabit odaklı lensler ve ilgili adaptörler satın aldım. Temel lensim Sony Carl Zeiss 50mm Plannar, LA-EA3 adaptörü ile uyumlu. Ayrıca, LA-EA4 ile 85mm ZA lensim var. Her ikisini de severim ancak büyükler. Evet f/1.4 olmalarına rağmen neredeyse hiç bu diyaframı kullanmıyorum çünkü genellikle tüm konuyu odaklamayı tercih ediyorum (genellikle sokak portrelerine odaklanıyorum). Başlangıçta neden adaptörle 50mm Plannar'ı tercih ettiysem, etkili bir şekilde aynı fiyata sahip olan 55mm yerli Sonnar'ın tercih edilmesi gerektiğini neden hala sorguluyorum; o zaman daha büyük diyaframın tercih edilebilir olduğuna kendimi ikna etmiştim. Şimdi emin değilim ve ne kadar büyük plannar lensin hissettirdiğini sevsem de, göz odaklaması olmaması (yaptığım iş için oldukça faydalı olacak) ve hala ağır bir lens olması eksiklikleri arasında. Diğer insanların neye değer verdiklerini düşündüğü konusu şu: geçiş yapmanın değeri nedir? Chepaer Sonnar lensin muhtemelen Plannar'dan daha keskin olduğundan şüphem yok ancak cilt tonu, kontrast, mikro-kontrast, renk vb. diğer harika özellikleri de aynı şekilde sunuyor mu? Görüşlerinizi okumaktan memnuniyet duyarım. Çok teşekkürler Greg.