I Love Google

A7 III
Editör
20 Kas 2019
325
126
43
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Lens
Sony FE85mm f1.8
Lens 2
Pentax 50mm f1.7
Lens 3
Pentax 28mm f2.8
Lens 4
Vivitar 55mm f2.8 Macro
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.

Canon Fotoğraf Makinelerinde Shutter Sayısı Nasıl Öğrenilir?

Eğer bir Canon fotoğraf makinesinin shutter-perde sayısını öğrenme derdine düştüyseniz muhtemelen ikinci el bir makine almak istiyorsunuz veya aldınız. Aslında makinelerin perde değişim ücretleri çok da yüksek olmasa da bu konuyu herkes kafasına takıyor. Eğer gövdenizi ticarette kullanacaksanız zaten perde ölene kadar çoktan karşılığını çıkarmış olmalısınız.

Genellikle bir shutter 100.000 rakamına ulaşmadan bozulmaz ki 800bin shutter'a gelip bozulan shutterlar olduğunu biliyoruz. O yüzden bu konu aslında toplumdan gelen bir gelenek gibi makinenin modelini belli edebilen bir veri. Sonuç olarak Canon perde sayısı öğrenme işlemi çok kolay.

Canon Perde Sayısını Öğrenme Programı

Camera EOS Digital Info programı sayesinde bütün işlemi kolayca yapabiliyoruz. Burada en önemli kısım kameranızın bilgisayara usb kablo ile bağlı durumda olması gerekiyor. Bu programın eski sürümü olan v1.2 daha basit arayüzlü sanırım 2001 yılında çıkan bir yazılımdı. Şimdi aşağıda verdiğimiz linkten v1.4 sürümünü indirebilirsiniz. Bu sürümde makinenizin güncel olup olmadığını da görebilirsiniz. Bunu firmware version kısmında görebilirsiniz.

canoneosdigitalinfo.jpg

Canon EOS Info Programının Kullanılışı

1. Camera EOS Digital Info V1.4 sürümünü buradan indirin.
(Veya sağ tıklayıp hedefi farklı kaydet diyin.)
2. İnen dosyayı zipten çıkartıp kaydedin.
3. Canon gövdenizi usb kablo ile bilgisayarınıza bağlayın.
4. Yazılımı çalıştırın ve sol üstte görünen "connect" butonuna tıklayın.
5. Shutter Counter yazan yer sizin perde sayınızı vermektedir.

MAC İşletim Sisteminde Canon İçin Shutter Sayısı Öğrenme

Windows yerine MAC işletim sistemi kullanıyorsanız aşağıdaki linkten sisteminize uygun yazılımı indirip Canon perde sayısını MAC işletim sisteminde tespit edebilirsiniz.
Linkteki program tamamen ücretsizdir. Bu program ayrıca Nikon ve Sony için de kullanılmaktadır.