Canon FD 35-70mm ve Jupiter 21M (200mm)

SonyTurk

A7 III
Editör
11 Eyl 2024
2,252
0
1
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Son zamanlarda, oldukça farklı iki vintage lens satın aldım. Henüz bunları çok kullanma fırsatım olmadı, sadece birkaç test fotoğrafı çektim. İlk olarak, Canon 35-70mm F4, zoom lensi, çok tuhaf halkalara, filtre konumlarına ve hareketlere sahip olduğunu belirtmeliyim. Sıradışı olan bu durum, filtreleri kullanırken veya lens üzerine hood (filtre konulabilen) takarken biraz sorun yaşanmasına neden oluyor. İncelediğimiz yorumlar göz önünde bulundurularak, lensin keskinliğinin harika olduğu söylenmekte. En hızlı lens olmayabilir, ancak keskinliği iyi ise, gerçekten değerlidir. Ve öyle görünüyor ki öyle. Jupiter 21M 200mm F4. Ağır olan bu lens. Zaten Pentacon 200mm F4'e sahibim, optik olarak oldukça benzer olabilir. Tabii ki, bu lens için FL, Sony IBIS, Stabilizasyon menüsünde doğru bir şekilde ayarlanmış olsa bile, büyük bir fark yaratamayabilir. Tripot kullanılmalı. Tamam, birkaç fotoğraf çektim, muhtemelen daha fazla ışığa ihtiyacım olacak, parlak bir gün dışarıda, renklerin tanımı iyi görünüyor (renk kontrastı), keskinlik de iyi görünüyor. Bu eski lensler olduğunu söyleyen biri olsa da, mükemmel olmadıklarını ve birçok eksileri olduğunu belirtse de, bazı lenslerin eksiklikleri görüntüleri eşsiz ve yapay olmayan bir görünüme kavuşturduğunu söyleyebilirim. Başkaları da, bu eksikliklerin özel bir lens karakteri sunduğunu belirtiyor olabilir ve buna sıkıca katılırım. Her ikisi de F4, yani çok hızlı değil, ne de olsa zaten birçok "yavaş" lense sahibim, teknik olarak gelişmiş olmayabilirler ama çok iyi görüntü sonuçları alabiliyoruz. Zaten galeride birkaç Helios 44M fotoğrafı paylaştım ve o lens harika bir örnektir.