Bulb Modu Nedir?

Esat

A7 III
Yönetici
Katılım
18 Kas 2019
Mesaj Sayısı
310
Beğeni Sayısı
90
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.

Bulb Modu İle Uzun Pozlama Tekniği1580482532834.png


DSLR kameralarda, perde hızınızı 30 saniyenin de üzerine çıkarmak istediğinizde bunu yapabilmenize olanak sağlayan özel bir ayar bulunmaktadır. Bu özel ayar çok uzun pozlamalar yapabilmenizi sağlamaktadır. Bahsettiğimiz bu mod Bulb Mod ya da Bulb pozlama modu olarak geçmektedir. Bu modda deklanşöre basılı tuttuğunuz sürece çekim yaparsınız. Deklanşöre dakikalarca basılı durmak titremelere yol açacağından ve elinizi ne kadar titretmeden bassanız da mutlaka kameranız titreyeceğinden .uzaktan kumanda yardımıyla bu moda daha rahat kullanılabilir.

Fotoğrafçı-Lincoln-Harrison.jpg


Dikkat edilmesi gerekenler:


1. Bulb Modu sadece manuel modda kullanılabilirken bu modda tripod kullanmanız veya makineyi bir zemin üzerinde sabitlemeniz gerekir.
2. Uzun pozlama esnasında ışık ölçümü değerleri karışacağından ve kameranın ışığı yanlış ölçmesi muhtemel olduğundan makineyi manuel moda aldıktan sonra kumlanmayı minimuma indirmek için iso 100 değerine alın. Diyaframınız f9 ve üzerinde olsun ve deneme çekimleri yapmayı unutmayın.
3. Uzun pozlama esnasında makine sensörü uzun süre ışığa maruz kalacağından makinenizi direk ışığa tutmaktan sakının. Makinenizin ısınma durumunu aklınızda bulundurun.
4. Sony cihazlarda "Single Shooting" modunda olduğunuzdan emin olun.

1580482488877.png
 

Benzer konular

Yan Paneli Kapat
Üst