Bağımsız Lightroom sürümünün sonu

SonyTurk

A7 III
Editör
11 Eyl 2024
2,117
0
1
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Sevgili herkes, Yıllardır Lightroom kullanıcısıyım ve bazı yönlerden daha iyi olanları olduğu gibi, kimse mükemmel değil ve kendisinden memnunum. Adobe'dan gelen duyuru ki, bağımsız sürümü (LR6) sonlandırdıkları ve sadece CC sürümünü (Klasik olsun ya da olmasın) teşvik ettikleri, sanki "kabul et ya da bırak" mesajına benziyor! Saf bir ekonomik açıdan bakıldığında, onların çıkarlarını tamamen anlıyorum: yıllık en az 144€ abonelik ücreti almak hissedarları mutlu edebilir! Ancak, ihtiyaçlarıma baktığımda, CC'ye geçmenin pek çok avantajını görmüyorum. Buluttaki avantajları anlıyorum ve fotoğraflarınıza her yerden ve her tür cihazla erişebilme olanağını görebiliyorum, ama dürüst olmak gerekirse benim için önemli değil. Tüm Lightroom sürümünü bilgisayarım ve başka bir taşınabilir cihazımda indirmiş olmam benim için yeterli, post prodüksiyon yaparken internet/WIFI bağlantısına ihtiyacım yok. Güvenlik ve üretimlerinizi Adobe bulutta saklayabilme olasılığını tartışabilirsiniz: güzel, fakat benim için birkaç taşınabilir sabit diskte yedeklerimi saklamak yeterli. Bunun dışında, CC'ye geçmenin başka avantajları olabilir, hız (?), sürekli sürümler... ama son derece eski moda olma riskinden dolayı, zaten sahip olduğum şeylerden oldukça memnunum. Bu düşünceyi paylaşan başka kimse var mı, yoksa tek ben miyim?