Bağımsız Lightroom sürümünün sonu

SonyTurk

A7 III
Editör
11 Eyl 2024
2,117
0
1
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Sevgili herkes, Yıllardır Lighthroom kullanıcısıyım ve kimse mükemmel olmasa da bazı yönlerde diğerlerinden daha iyi olduğunu söylemek gerekir. Adobe'nin bağımsız sürümü (LR6) durdurduğunu ve yalnızca CC sürümünü (Klasik olsun ya da olmasın) desteklediğini duyurması, sanki "kabul edin ya da terk edin" mesajı gibi görünüyor! Sadece ekonomik açıdan bakıldığında, hissedarları mutlu etmek adına kalıcı bir abonelik ücreti olan yılda en az 144€ almanın çekiciliğini tamamen anlıyorum! Ancak, ihtiyaçlarıma bakıldığında, CC'ye geçmenin pek çok avantajını görmüyorum. Bulutta olmanın ve fotoğraflarınıza her yerden ve her tür cihazdan erişebilme kapasitesinin faydalarını anlıyorum ancak dürüst olmak gerekirse benim için önemli değil. Tam LR sürümünü bilgisayarım ve taşınabilir bir cihazıma indirmiş olmak bana fazlasıyla yeterli ve işlemlerimi yapmak için internet/WIFI bağlantısına bağlı değilim. Güvenlik konusunda ve üretiminizi Adobe bulutta saklayabileceğiniz konusunda tartışabilirsiniz: iyi, ancak birkaç taşınabilir sabit diske yedekleyerek benim için yeterli, çünkü bu cihazlarla yapılan birçok gelişme var ve oldukça uygun fiyata en az 2 TB'lık sağlam taşınabilir sabit diskler bulabilirsiniz. CC'ye geçmenin diğer avantajları da olabilir, hız (?), kalıcı sürümler... ancak son derece eski moda olma riskiyle, ben şu anda sahip olduğumdan oldukça memnunum. Bu görüşü paylaşan var mı yoksa sadece ben miyim?