A7RII için telefotozum önerisi (spor ya da kuşlar için değil)

SonyTurk

A7 III
Editör
11 Eyl 2024
2,132
0
1
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Merhaba! Burada yeni Sony A7RII sahibiyim. A7RII üzerinde kullanılacak bir tele zoom için öneriler arıyorum. Odak uzunluğu ve hız konusunda oldukça esnekim ve genellikle optik performans ve fiyat benim için önemli. Boyut önemli ancak en kritik faktör değil. Temel olarak, en azından f/8-11'de, tercihen f/4-5.6'da, düz bir alan sağlayacak ve çerçevenin tümünde iyi ve keskin performans sunacak görece uygun maliyetli bir lens bulmak istiyorum. Odak uzunluğu aralığı en az 100-200 mm'yi kapsamalı, 400 mm üzeri kesinlikle gerekmiyor, hatta 28 mm aralığı da güzel bir seçenek olabilir (100-200 mm performansı güçlü olduğu sürece). Aynasız Alpha sistem birçok olasılık sunarken ve gereksinimlerim lens üzerindeki sayılar tarafından belirlenmediği için oldukça kararsızım. Bu odak uzunluğu aralığında daha önce Canon L zoomlarından birçoğunu ve EF montajlı 70-300 türü tüketici lenslerinden birçoğunu kullanmıştım. Yeni gövdedeki performansları hakkında hiç deneyimim yok ve bu lenslere artık erişimim yok. Uygun olan lensler için, zaten Canon EF ile kullanılabilir olan basit bir adaptör halkası tercih ediyorum. Lensin amaçlanan kullanımı genellikle dar manzaralar ve şehir manzaralarıdır. Bu nedenle, 100-200 mm odak uzunluğu aralığına ihtiyacım var ve çerçevenin her yerinde keskinlik çok önemli. Bazı zamanlar gerçekten büyük baskılar alabilirim ve kesinlikle büyük 4k çözünürlükte görüntüleyeceğim (ve müsait olduğunda daha büyük bölmeler ekleyeceğim). Lensi kesinlikle detay çekimleri, portreler ve bazı doğa ve spor aktiviteleri için de kullanacağım. Ancak, spor ve uçan kuşlar vs. öncelik değil ve bu en çok beğenilen portre lensi olmasına gerek yok. Manuel odaklama tamamen iyidir ve genellikle zaten manuel odaklama lenslerini kullanıyorum. Lensin hızı ikincil önem taşır, ancak f/2.8 lens ilginç olabilir. Sabit diyafram tercih ederim, ancak büyük zoomlara dikkate alınacak (ve iyi alternatifler varsa 28-200 türü zoomları elemem). Lens üzerinde tripod halkası olması iyidir, ancak bir gereklilik değildir.

Çok seyahat ederim, gezinirim ve bol bol yürüyüş yaparım, bu nedenle küçük boyut güzeldir. Bu nedenle, bu tele-zoom-for-manzaralar amaçlı iki lens almayı düşünüyorum: bir iyi küçük lens ve yüksek performanslı bir büyük lens. Tek bir lens işimi görürse, buna daha fazla harcama yapmamı sağlar. Kısa vadeli bütçem belki yaklaşık 1000 EUR/USD olabilir (bir lens için), ancak ucuz bir lens alma konusunda endişem yok. Bir veya iki lens için toplamda muhtemelen 2500 EUR/USD'den daha fazla harcamayı düşünmüyorum ve hemen o kadar param olmayabilir. Eğer yerli lens değilse, iyi bir adaptör fiyata dahil olmalıdır. Bazı adaptörlerim var ancak bunlar büyük ve ağır lensler için çok darbeli olabilir ve şimdiye kadar onları tam çerçeve gövde üzer