A7R3 APS-C görüntüsü neden M43 20 megapiksel görüntüden daha küçük?

SonyTurk

A7 III
Editör
11 Eyl 2024
975
0
1
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
M43 kamera ile 20 megapiksel ham dosya üretiyorum. Yakın zamanda bir Sony A7R3 satın aldım ve APS-C için dosya boyutunun tam kare M43 dosya boyutuyla yaklaşık aynı olacağını düşündüm. Ancak, Sony'nin APS-C görüntüleri M43 görüntülerinden önemli ölçüde daha küçük. Örneğin, G9 kamerası 5184x3888 veya 20,15 megapiksel dosya üretirken, A7R3 APS-C modunda 5168x3448 veya 17,8 megapiksel dosya boyutu üretiyor. Anlamadığım şey ise, 40+ megapiksellik bir tam kare sensörün yarı boyutundaki bir APS-C sensörün M43 boyutundaki bir görüntüden çok daha küçük bir görüntü üretebilmesidir. Sony kamera sistemini alırken, hem manzara fotoğrafçılığı için yüksek çözünürlüğü hem de vahşi yaşam için uzun lens kullanımı için APS-C crop'u aynı sistemde sağlayabilirim ve M43 sisteminden aldığım görüntü kalitesinden bir şey kaybetmezdim. APS-C'nin tam kare sensöre göre neden yarı piksel yoğunluğu sunmadığını anlayabileceğim iyi bir açıklama arıyorum.