A7M3 Yardım (28-70mm Kit Lens ile Video İçin Alınır Mı?)

AhmetTR

Sony Alfa
Forum Üyesi
27 Ocak 2021
6
1
3
Gövde
A7m3
Lens
Sony 28 70 f3.5 kit lens
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Herkes iyi akşamlar...

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Sony a7m3 almayı düşünüyorum sizlere bazı sorularım var. Video ağırlıklı kullanmayı düşünüyorum ve daha önce sadece telefonla birşeyler çektim bu tarz makineye ilk defa geçeceğim.

1.Fiyatlardan dolayı kit lens olan 28 70 kit lens düşünüyorum beni video konusunda üzer mi diye düşünüyorum özellikle gece performansı çok mu kötü olur.

2. A7m3 s log veya HLG üzerinde işlem yapmak zormudur.

3.Lensle alakalı olduğunu biliyorum gece performansı olarak beni üzerimi acaba.

4.Araştırmam gereken başka detaylar var mı ya da bilmem gereken şeyler yardımlarınızı bekliyorum.

Not : Çekim yapmak istediğim alanlar otomobil videoları , sinematik görüntüler.

Başlangıç için fiyatın yüksek olduğunun farkındayım ama başaramayıp elimden çıkarmak istesem en kolay makine bu olur ve de diger ürünlerin yetersiz özelliklerinden dolayı hevesimi kaşırsın istemiyorum.

Internette yerli yabancı pek çok inceleme izledim birinci ağızdan kullanıcılardan sizlerden yorum almak isterim yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

Esat

A7 III
Yönetici
18 Kas 2019
361
96
28
İstanbul
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony A6000
Lens
Zeiss 16-35mm f4
Lens 2
Zeiss 55mm f1.8
Lens 3
PK 28mm f2.8
Lens 4
PK 50mm f1.4
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Üst seviye bir makine alacaksınız. 28-70mm lens biraz düşük kalsa da sizi geniş açıda fotoğraf çekimlerinde üzmez.

Videoya gelince gündüz çekimlerinde yine sizi üzmez. Tabi lensin yeterli alan derinliği vermediğini kabul ederek ve yetenekleri dahilinde sizi üzmez diyorum. Geniş açıda araba videoları çekersiniz hiç sorun olmaz. Burada önemli diğer ekipmanınız gimbal olmalı. İlk aşamada gimbal almadan da Adobe Premier Pro'nun Warp Stabilizer efektini kullanarak videolarınızda gimbal varmış gibi titremelerinizi azaltabilirsiniz ki çok etkili. Çok titremeyen el çekimlerinde iş yapıyor.

Düşük ışıkta düşünürsek A7 III dinamik aralığı iyi bir gövde. Yüksek ISO değerlerinde çok video çekmedim. Sizin için evde ISO16000 değerinde kısa bir video çekip atacağım. Fotoğraflarda ISO12800-16000 bile iyi sonuçlar alıyorsunuz. Araba çekimlerinizi nasıl bir ortamda yapacaksınız acaba ışık miktarı vs nedir?

AhmetTR

Sony Alfa
Forum Üyesi
27 Ocak 2021
6
1
3
Gövde
A7m3
Lens
Sony 28 70 f3.5 kit lens
Üst seviye bir makine alacaksınız. 28-70mm lens biraz düşük kalsa da sizi geniş açıda fotoğraf çekimlerinde üzmez.

Videoya gelince gündüz çekimlerinde yine sizi üzmez. Tabi lensin yeterli alan derinliği vermediğini kabul ederek ve yetenekleri dahilinde sizi üzmez diyorum. Geniş açıda araba videoları çekersiniz hiç sorun olmaz. Burada önemli diğer ekipmanınız gimbal olmalı. İlk aşamada gimbal almadan da Adobe Premier Pro'nun Warp Stabilizer efektini kullanarak videolarınızda gimbal varmış gibi titremelerinizi azaltabilirsiniz ki çok etkili. Çok titremeyen el çekimlerinde iş yapıyor.

Düşük ışıkta düşünürsek A7 III dinamik aralığı iyi bir gövde. Yüksek ISO değerlerinde çok video çekmedim. Sizin için evde ISO16000 değerinde kısa bir video çekip atacağım. Fotoğraflarda ISO12800-16000 bile iyi sonuçlar alıyorsunuz. Araba çekimlerinizi nasıl bir ortamda yapacaksınız acaba ışık miktarı vs nedir?
Hocam değişik ortamlar da olur ya sabit olmaz bi araçla takip eder çekim yaparız. Işık durumuda ay ışığı ve sokak lambaları kadar olur.

Gimbal olarak getirdi feiyutech a2000 dual handle modelini düşünüyorum çift sayesinde baya faydalı olacak diye düşünüyorum.

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Esat

A7 III
Yönetici
18 Kas 2019
361
96
28
İstanbul
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony A6000
Lens
Zeiss 16-35mm f4
Lens 2
Zeiss 55mm f1.8
Lens 3
PK 28mm f2.8
Lens 4
PK 50mm f1.4
Videoda ISO 10k üzeri biraz tehlikeli duruyor. 28-70 lensle zaten 28mm'de çekmeye gayret etseniz f3.5 değerinde güzel sonuçlar gelir.

A7 III ile ISO16000'de çektiğim videodan aldığım bir screenshot.
Lens: Vivitar 55. f2.8
f5.6, 1/80

sony-a7-iii-iso-16000-video-test.jpg

AhmetTR

Sony Alfa
Forum Üyesi
27 Ocak 2021
6
1
3
Gövde
A7m3
Lens
Sony 28 70 f3.5 kit lens
Videoda ISO 10k üzeri biraz tehlikeli duruyor. 28-70 lensle zaten 28mm'de çekmeye gayret etseniz f3.5 değerinde güzel sonuçlar gelir.

A7 III ile ISO16000'de çektiğim videodan aldığım bir screenshot.
Lens: Vivitar 55. f2.8
f5.6, 1/80

Ekli dosyayı görüntüle 1293
Hocam teşekkür ederim elinizi sağlık.

Başlangıç olarak yeterli bence 2 . 3 ay sonra bir tane de düşük diyafram prime lens düşünüyorum zaten.

Hocam birde s log 3 ile çekilmiş bir video bulamadım hiç biyerde sağlam bir kaynak yok yani var mi böyle bir site yada forum sayfamızda bulunur mu.

Esat

A7 III
Yönetici
18 Kas 2019
361
96
28
İstanbul
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony A6000
Lens
Zeiss 16-35mm f4
Lens 2
Zeiss 55mm f1.8
Lens 3
PK 28mm f2.8
Lens 4
PK 50mm f1.4
Sayfamızda henüz yok. Youtube aramalarında var aslında. Örnek şu videoya bakabilirsiniz.

Bu kişinin çalışmasını da beğendim. Düşük ışıkta en iyi PP low light ayarını veriyor. Ayrıntılı çalışmış.

AhmetTR

Sony Alfa
Forum Üyesi
27 Ocak 2021
6
1
3
Gövde
A7m3
Lens
Sony 28 70 f3.5 kit lens
Sayfamızda henüz yok. Youtube aramalarında var aslında. Örnek şu videoya bakabilirsiniz.

Bu kişinin çalışmasını da beğendim. Düşük ışıkta en iyi PP low light ayarını veriyor. Ayrıntılı çalışmış.
2 sinide baktım hocam önceden de hani pc indirip üstünde renk çalışmak acamiyla bulamadım.

Esat

A7 III
Yönetici
18 Kas 2019
361
96
28
İstanbul
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony A6000
Lens
Zeiss 16-35mm f4
Lens 2
Zeiss 55mm f1.8
Lens 3
PK 28mm f2.8
Lens 4
PK 50mm f1.4
O şekilde ham Slog3 indirilebilir şekilde paylaşan görmedim maalesef

AhmetTR

Sony Alfa
Forum Üyesi
27 Ocak 2021
6
1
3
Gövde
A7m3
Lens
Sony 28 70 f3.5 kit lens
O şekilde ham Slog3 indirilebilir şekilde paylaşan görmedim maalesef
Yardımlarınız için teşekkür ederim genel olarak fikrim tamamdır gerisi başına geçince belli olacak.

Esat

A7 III
Yönetici
18 Kas 2019
361
96
28
İstanbul
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony A6000
Lens
Zeiss 16-35mm f4
Lens 2
Zeiss 55mm f1.8
Lens 3
PK 28mm f2.8
Lens 4
PK 50mm f1.4
Yardımlarınız için teşekkür ederim genel olarak fikrim tamamdır gerisi başına geçince belli olacak.

Biz A7 II 'den III'e geçince artık ISO miso bizi ilgilendirmez dedik arkadaşla :) ISO hep otomatikte benim. Pişmaz olacağınız bir gövde değil.

Rica ederim.